KRYSZTAŁOWE ZWIERCIADŁA 2017 ROZDANE!
Nagroda miesięcznika Zwierciadło


5 czerwca br. po raz dwudziesty drugi zostały wręczone nagrody Kryształowe Zwierciadła. Pasja, poświęcenie, wrażliwość, pozytywna energia. To cechy, które najczęściej powtarzały się przy prezentowaniu sylwetek pięciu laureatów, którzy dołączyli do grona liczącego blisko 100 osób ze świata nauki, kultury, sztuki oraz zaangażowania społecznego. A są nimi: Maja Ostaszewska, Maria Sadowska, Anna Alboth, prof. Adam Maciejewski i Tomasz Stańko.

Maja Ostaszewska otrzymała statuetkę z rąk Janusza Gajosa, w uznaniu dla jej ról filmowych i teatralnych, odwagę mówienia tego, co myśli oraz solidarność, która daje siłę innym kobietom. Świat sztuki reprezentuje również druga laureatka Maria Sadowska, wokalistka, kompozytorka, scenarzystka i reżyserka filmowa. Odebrała nagrodę m.in. za rozwijanie i umiejętne łączenie swoich talentów, za filmy, ich silne bohaterki oraz pozytywną energię i kobiecą moc. Anna Alboth, inicjatorka marszu do Aleppo, została w tym roku doceniona za solidarność z uchodźcami i pokazanie światu, że nie można być biernym w obliczu cierpienia niewinnych ludzi. W imieniu laureatki nagrodę odebrała Katarzyna Chacińska, która przekazała podziękowania oraz poinformowała o bieżącej sytuacji w Syrii a także aktualnym miejscu, w którym zatrzymali się uczestnicy marszu. Od wielu lat wśród wyróżnionych Kryształowym Zwierciadłem są reprezentanci nauki. W tym roku uznanie redakcji zdobył prof. Adam Maciejewski, lekarz, chirurg onkologiczny. Otrzymał on nagrodę za spektakularne operacje i wkład w rozwój polskiej i światowej transplantologii.

Nagrodę specjalną w roku 2017, z rąk redaktor naczelnej Zwierciadła Anny Bimer, odebrał Tomasz Stańko – jeden z najwybitniejszych trębaczy jazzowych na świecie.
 
Podczas uroczystej Gali wręczony został Kryształek Zwierciadła. Jest to nagroda przyznawana przez czytelników magazynu Zwierciadło tym, którzy są dopiero na początku swojej drogi, ale mają już za sobą pierwsze sukcesy. Nagrodę Kryształka Zwierciadła otrzymała dr Anna Łosiak, za dokonania naukowe, odwagę w wyborze życiowej drogi i konsekwencję, z jaką po niej kroczy. Statuetkę wręczył laureatce Szymon Majewski, autor felietonów w magazynie Zwierciadło.
 
Ceremonię wręczenia Kryształowych Zwierciadeł, która odbywała się w warszawskich ogrodach Królikarni poprowadziła Grażyna Torbicka. W uroczysty nastrój wprowadziła zaproszonych gości orkiestra kameralna Młodej Polskiej Filharmonii pod batutą Adama Klocka. Młoda Polska Filharmonia, jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych. Wieczór uświetnił koncert Brodki.
 
Jak co roku w uroczystości uczestniczyło grono wybitnych gości. Wśród nich m.in. Janusz Gajos, Szymon Majewski, Dorota Miśkiewicz, Weronika Rosati, Jerzy Iwaszkiewicz, Janusz Głowacki, Rafał Królikowski, Marta Lipińska, Katarzyna Zawadzka, Edyta Olszówka, Paweł Deląg, Omenaa Mensah, Monika Mrozowska, Odeta Moro, Grażyna Kulczyk, Katarzyna Bonda, Beata Tadla i Jarosław Kret.