BILOU BILOU – tajemnica kultowego krzesła znad jeziora Como


Stworzone przez Romeo Sozzi w roku 1999, krzesło BILOU BILOU  jest „Krzesłem” przez duże K. Jego twórca, założyciel i projektant mebli włoskiej marki PROMEMORIA, nie ukrywa, że jest to jego osobista interpretacja kawiarnianego krzesła Thonet  (nazywanego krzesłem bistro) znanego jako Konsumstuhl Nr. 14 (dzisiaj model 214) najbardziej rozpowszechnionej konstrukcji krzesła giętego.
 
Gdy Michael Thonet,  pionier przemysłowej produkcji mebli w Europie, rozpoczął w   Austrii w 1865 roku seryjną produkcję, krzesło nr 14 kosztowało nieco mniej niż butelka wina. W tym samym roku za jego koncepcję firma „Gebrüder Thonet” zdobyła złoty medal na Wystawie Światowej w Paryżu. 
 
Ulubiony mebel Le Corbusiera i milionów klientów kafejek. Siedząc na tym krześle Brahms grał swoje kompozycje a Lenin pisał traktaty. Najczęściej sprzedawane i użytkowane krzesło na świecie, dotychczas wyprodukowane w ponad 60 milionach egzemplarzy (w tym  kopie sprzedawane przez konkurentów).

W monumentalnych oknach otwartego w Polsce showroomu Promemoria Warsaw, wyeksponowane zostały krzesła Bilou Bilou. Występują w specjalnie skomponowanej kolorystyce weluru i są produkowane w trzech rozmiarach: standardowym, dużym i wersji dla najmłodszych. To właśnie ten kultowy produkt stał się m.in. bohaterem jednego 
z obrazów Michała Zaborowskiego, znajdujących się we wnętrzach Promemoria Warsaw. Bilou Bilou podbiło serca 
i umysły kolekcjonerów oraz artystów na całym świecie. Również i w Polsce, o czym świadczą szeroko publikowane w mediach społecznościowych zdjęcia znanych gości z uroczystego otwarcia, na którym gościł Romeo Sozzi, założyciel firmy PROMEMORIA. Firma znajduje się we włoskim  miasteczku Valmadrera, położonym w Lombardii nad jeziorem Como.