KRYSZTAŁOWE ZWIERCIADŁA 2018

DLA NOSOWSKIEJ, SZUMOWSKIEJ, WOJCIECHOWSKIEJ, OGRODNIKA

TYGODNIKA POWSZECHNEGO I JÓZEFA WILKONIA


5 czerwca  br. w Muzeum Historii POLIN w Warszawie po raz 23 zostały wręczone najważniejsze nagrody miesięcznika „Zwierciadło”. W tym roku otrzymali je Katarzyna Nosowska, Małgorzata Szumowska, Martyna Wojciechowska, Dawid Ogrodnik oraz Tygodnik Powszechny. Nagrodę Specjalną z rąk redaktor naczelnej Pauliny Stolarek odebrał Józef Wilkoń „za wierność sobie i wartościom, zwłaszcza w czasach, kiedy było to bardzo trudne. Za bycie mistrzem dla młodego pokolenia twórców, kształtowanie wyobraźni pokoleń. Za talent, pasję i autorytet.”

Wokalistka, reżyserka, dziennikarka, aktor, redakcja tygodnika. Tegoroczni laureaci reprezentują różne dziedziny życia, pochodzą z całej Polski, ale łączą ich wspólne cechy takie jak: odwaga, wrażliwość, siła, talent,  pasja, tolerancja i wiarygodność. Każdy z nich jest wierny sobie i wartościom. Mają  mocne osobowości. Podążają własną drogą na przekór modom i trendom. Są otwarci na różne interpretacje wydarzeń we współczesnym świecie. 
 
Kryształowe Zwierciadła są przyznawane od 1996 r. polskim twórcom i osobom publicznym za ich dokonania, postawy i cechy charakteru. W gronie ponad 100 laureatów znajdują się wybitne osobowości ze świata  kultury, nauki, sztuki i życia publicznego, określanych mianem „ludzi dialogu” są m.in: prof. Władysław Bartoszewski, Wisława Szymborska, Hanna Krall, Norman Davies, Agnieszka Holland, Olga Tokarczuk, Janusz Gajos, Wojciech Smarzowski, Marek Edelman, Danuta Szaflarska, Janusz Głowacki, Anne Applebaum i wielu innych. 
 
Podczas uroczystej Gali Kryształowych Zwierciadeł wręczony został po raz 10. Kryształek Zwierciadła. Jest to nagroda przyznawana przez czytelników w drodze plebiscytu tym, którzy są na początku swojej drogi, ale mają za sobą pierwsze sukcesy. Najwięcej głosów czytelników otrzymał Karol Charkiewicz - jeden z najbardziej obiecujących polskich naukowców. Jest wynalazcą m.in. bezinwazyjnego testu na wykrywanie zespołu Downa.  Zajmuje się leczeniem bezpłodności u kobiet po chemioterapii.
 
Ceremonię wręczenia Kryształowych Zwierciadeł poprowadził Hubert Urbański. Wieczór uświetnili: Daria Zawiałow i MROZU.
 
Zwierciadło ukazuje się od 61 lat. Od samego początku wspiera,  inspiruje oraz  towarzyszy czytelniczkom i czytelnikom w ich życiu. Z tytułem współpracowali i nadal pracują wybitni twórcy: pisarze, dziennikarze, graficy czy fotografowie. Na okładkach Zwierciadła zawsze pojawiały się wyjątkowe kobiety:  mądre,  niezależne, świadome swojej siły. Dzisiaj Zwierciadło to nowoczesny magazyn dla wrażliwych i myślących kobiet, odważnie poszukujących w życiu swego miejsca.
 
Partnerzy Gali Kryształowe Zwierciadła 2018: Grycan, Cisowianka Perlage, Newby, Tacit Investment, Rosenthal i Lalique, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Hotel Regent Warsaw, marka Lutzville, Belvedere Catering by Design, Poczta Kwiatowa.