Kobiece oblicze Afryki
Wystawa fotografii Adama Falka w kawiarni „Leniviec”


Z okazji Dnia Kobiet*  od 8 marca w kawiarni „Leniviec” przy ul. Poznańskiej 7 w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę niezwykłych zdjęć z Namibii, przedstawiających kobiety z afrykańskiego plemienia Himba i Herreo. Ich autorem jest Adam Falk.

Najpiękniejsze i najwyższe wydmy wcale nie znajdują się na Saharze tylko w Namibii na pustyni Namib. Można tu podziwiać krajobrazy nieskażone obecnością człowieka, bo żyją tu zaledwie 2 miliony osób. Namibia eksportuje najwięcej diamentów na świecie, jednak mówi się, że to kobiety z plemienia Himba są najwspanialszym klejnotem tego państwa. Martyna Wojciechowska, która kręciła tam jeden z odcinków swojego programu „Kobieta na krańcu świata” również doceniła ich piękno. Według niej: „półnagie piękności o szlachetnych rysach twarzy, wymalowane ochrą w czerwonym kolorze są tak zjawiskowe, że niemal każda mogłaby zostać modelką.”.
Tymczasem rola kobiety w tym plemieniu jest inna - mają wyjść za mąż, urodzić dużo dzieci, zajmować się domem i dbać o męża. Himba słyną z nieprzeciętnej urody, interesujących, tradycyjnych fryzur, a także ozdób, których waga często przekracza 10 kilogramów. Liczba bransolet na kostkach nóg odpowiada liczbie posiadanych dzieci. Natomiast upięcia długich włosów, które są zlepione glinką i splecione w wąskie usztywnione warkoczyki przybierają różne formy, w zależności od stanu cywilnego oraz wieku. Włosy dziewczynek plecione są z przodu, ma to na celu ukrycie twarzy przed męskimi spojrzeniami. Fryzura kobiet gotowych do małżeństwa spięta jest sznurkiem z palmy. Z kolei mężatki nigdy nie rozstają się ze zwisającymi pomiędzy piersiami muszelkami, które symbolizują płodność. Półnagie, zjawiskowe piękności o szlachetnych rysach twarzy robią imponujące wrażenie. Ciała pokrywają mieszanką przygotowaną m. in. z popiołu i rudobrązowej ochry, co nie tylko pielęgnuje ich skórę i włosy, ale także chroni przed słońcem, insektami i odwodnieniem organizmu. Nawet twarze starszych kobiet, pomimo prymitywnego trybu życia, zachowują w pełni urok dawnej piękności i delikatność.

Z kolei kobiety z ludu Herero przyciągają uwagę kolorowymi strojami z epoki wiktoriańskiej oraz charakterystycznymi kapeluszami, które są zakończone dwoma długimi rogami symbolizującymi płodność. Świeżo ochrzczone młode dziewczyny chcąc się cywilizować przejęły w XIXw. te stroje od żon niemieckich misjonarzy. Dzisiaj suknie składające się z ogromnej krynoliny i kilku halek stanowią strój ludowy. Herero sprzedają swe własne miniaturki - w postaci szmacianych lalek. Oczywiście zabawki też mają rogi.

„Zdjęcia kobiet afrykańskich pochodzą z podróży do Namibii w marcu 2010 r. Pokonałem wtedy blisko cztery tysiące kilometrów terenowym wozem nocując w namiocie umieszczonym na dachu. Celem podróży było dotarcie do terenów zamieszkiwanych przez jedne z ostatnich plemion Himba. Coraz mniej jest już takich miejsc, gdzie rdzenni mieszkańcy Afryki prowadzą styl życia niewiele różniący się do tego, co ich przodkowie” – mówi Adam Falk, autor zdjęć.

Warto wybrać się na wystawę i zobaczyć zdjęcia kobiet, które zamiast myć swoje ciała wodą okadzają się nad dymem z ogniska, do którego wrzucają wcześniej przeróżne specyfiki.
Fotografie będzie można oglądać w kawiarni „Leniviec” do 27 marca.
**************************************************
Adam Falk, absolwent SGH (wydział finanse i bankowość), od 11 lat zawodowo związany jest z Agorą od strony finansowej. Namibia, to po Kubie, Peru, Indonezji, krajach skandynawskich, Bałkanach, Chorwacji, Grecji i Włoszech kolejne miejsce, które odwiedził z żoną Anią. Na  jego profilu w serwisie społecznościowym Facebook można  wziąć udział w zabawie „A co to?”, która cieszy się dużą popularnością wśród jego znajomych i nie tylko. To kolekcja fotograficznych zagadek umieszczanych regularnie przez autora.
Poza fotografią abstrakcyjną i portretową pasjonuje go obserwacja współczesnych wydarzeń w Polsce. Na ogół w sposób lekki, z przymrużeniem oka odkrywa przejawy polskiej rzeczywistości. Jego cykl pod roboczym tytułem „Oto Polska” to kronika naszych czasów. Śledzi zza obiektywu uczestników parad, manifestacji, świąt, pielgrzymek.

**************************************************
Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone  jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie Kobiet zostało ustanowione w 1910 roku. Jest obecnie oficjalnym świętem m.in. w krajach takich jak:  Albania, Algeria, Armenia, Azerbejdżan, Bangladesz, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Burkina Faso, Chile, Chiny, Czarnogóra, Chorwacja, Kuba, Cypr, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Węgry, Indie, Włochy, Izrael, Laos, Łotwa, Kamerun, Kazachstan, Kolumbia, Kosowo, Kirgistan, Macedonia, Malta, Meksyk, Mołdawia, Mongolia, Nepal, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Syria, Pakistan, Turcja, Turkmenistan, Ukraina, Uzbekistan, Wietnam, Zambia.